Yurtdışı İş İlanları

Portekiz İş İlanları, İş İmkanları ve Yaşam Şartları 2022

Avrupa ülkelerinden biri olan Portekiz İş İlanları ve Ortalama İşçi Maaşları konusunda bilgi arayanlar bu ülkeye göçmen işçi olarak gitmek istiyor.

Portekiz iş ilanları ve ortalama işçi maaşları konusunda bilgi almak isteyenler Avrupa’ın bu ülkesini çok merak ediyor. Küçük bir ülke olan ve 10 milyon nüfusa sahip olan Portekiz’in en kalabalık şehri Lizbon’dur. Birçok kişi burada çeşitli iş imkanlarına sahip olmaktadır. Bu iş imkanları dahilinde çok sayıda çalışmanın yapıldığı da bilinmektedir.

Birçok girişimci için önemli olan ve  turizm sektöründen yiyecek içecek sektörüne kadar çok sayıda farklı hizmet sağlayan bu ülkenin ekonomisi de dikkat çekmektedir. İnşaat, sanayi, tarım ve turizm sektörlerinin önde gelenlerinden olan hizmet sektöründe iş bulmak mümkün olmaktadır. Son derece pratik bir şekilde iş bulmak istediğinizde popüler iş bulma sitelerinden olan Indeed, Job is Lisbon ve GlassDoor iş başvuru yapabileceğiniz sitelerdir.

Bu bilgileri öğrenirken bir yandan da Portekiz iş ilanları, iş imkanları ve yaşam şartları hakkında bilgi edinerek bu ülkeyi daha yakından tanıyabilirsiniz.

Portekiz Yaşam Şartları

Türkiye ile kıyaslandığında kazanç imkanı daha yüksektir. Çünkü Portekiz’de asgari ücret 705 Euro civarındadır. Bu ülkeye gidip çalışmak isterseniz, çalışacağınız işinizin hazır olması gerekir. Bununla birlikte 5000 Euro birikmiş bir paranızın olması gerekmektedir. Çünkü ödeyeceğiniz kira ücretleri ve bir süreliğine yapacağınız masraflar için hazırlıklı gitmeniz gerekmektedir.

775 Euro asgari ücret alabileceğiniz bu ülkede bir ekmek 0,50 Euro, 12 yumurta 1,6 Euro tutarındadır. İyi bir restoranda 30 Euro ile karnınızı doyurabilirsiniz. Bir bardak kahve için de 1 ya da 2 Euro ödemeniz yeterli olacaktır. Bir odalı dairelerin kirası 250 Euro’dan başlamaktadır. Şehir merkezinde ise bu fiyatlar 500 Euro’dan başlamaktadır.

Portekiz İş İlanları ve Maaşları

Portekiz iş ilanları içerisinde göçmen işçi alımı yapılan bazı meslekler vardır. Bu meslekler için ortalama ücretler 900 Euro civarındadır. Mühendisler 1300-1800, avukatlar 1600, çocuk bakıcıları 1300, doktorlar da ortalama 2500 Euro maaş almaktadır.

Bu ülkeye geldiğinizde birçok iş imkanını bulabilirsiniz. Örneğin 10.3 milyonluk nüfuslu Portekiz’in kalabalık bölgelerinde hizmet sektörüne hitap edecek birçok iş bulabilirsiniz. Kahve dükkanları, süper marketler, benzinciler ve fastfood restoranlarda çalışma izniniz varsa çalışabilirsiniz. İş bulmak isteyenler genelde barmen, garson, tercüman, satış temsilcisi ve internet sitesi tasarımcıları gibi farklı meslekler olmaktadır. Nitelikli çalışanlar için de bu tür meslekler tercih edilmektedir.

Portekiz Nasıl Bir Ülke?

Geç gotik dönem olarak bilinen ve Pombaline stili içeren birçok mimari yapısı bulunan bu ülkedeki evlerin %45’i apartman dairesinde, %36.8’i ise müstakil evlerde yaşamaktadır. Şehir planlanması son derece düzenlidir. Bu yüzden ülkede çok sayıda kişinin yaşam şartlarının kontrol altında olması gerekmektedir. Portekiz’de görülmesi gereken yerler birçok ulaşım aracının bulunduğu bu yer için son derece önemlidir. Aylık bilet olarak kullanılan 40 Euro değerindeki seyahat kartlarıyla ulaşım araçlarına binilip gidilebilir. Özellikle taksilerin büyük şehirlerde yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Portekiz’de yaşam koşulları Türkiye’den daha iyidir. Bu yüzden gerek ulaşım gerekse yol gibi alanlarda uygulanan çalışmalar başarılı bir şekilde gerçekleşmektedir. Trafikte aşırı kalabalık değildir ve eğitim konusunda da birçok ülkeden daha iyi bir gelişim göstermiştir.

Portekiz İş ilanları ve İş imkanları
Portekiz İş ilanları ve İş imkanları

İklim ve Yaşam Koşulları

Temmuz 2020’den itibaren artış gösteren nüfusun büyük kısmı çalışmaktadır. Yaşam koşullarının son derece gelişmiş olduğu ve eğitim seviyesinin de yüksek olduğu bu ülkede gece hayatı ve turizm de son derece geniş seçenekler sunuyor. Özellikle pub kültürünün de popüler olması nedeniyle birçok kişi gece hayatı konusunda sıklıkla aktiftir.

Portekiz aynı zamanda eşcinsel evliliklere de onay verdiği için LGBT’li bireyler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Bu yüzden hem evlat edinme imkanları hem de Roma Katolikliği’ne bağlı genel inanç yapısı, ülkenin çok sesliliğine bir örnektir.

Kalıcı bir ikamete sahip olan, düzenli bir geliri olan ve adli sicil kaydı da düzgün olan kişiler bu ülkede yerleşme şansına sahip olabilir. İş konusunda ise ciddi bir güvence ve bilgi birikimi gerekmektedir. Çünkü çok fazla göçmen kabul edilmemektedir.

Farklı ülkelerin iş ilanlarına bağlı olarak işçi alımı ve yaşam şartları hakkında merak edilenler için buradan ve bu yazılardan göz atabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Başvuru formu falan yok nereden ulaşıcam kaç tane sayfa gezdm bn mi göremiyrm yardmcı olurmusunz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu