Yurtdışı İş İlanları

Moldova İş İlanları ve Ortalama İşçi Maaşları 2022

Birçok işçinin ülkemizde geldiği Moldova İş İlanları ve Ortalama İşçi Maaşları konusunda yerlilerin ilgisini çekmeye başladı.

Moldova iş ilanları ve ortalama işçi maaşları konusunda bilgi almak isteyenler genelde danışmanlık şirketlerinden bilgi almaya çalışıyor. Özellikle milyonlarca Avrupa vatandaşının tercih ettiği bu ülke farklı ülkelere gitmek için bir basamak olarak kullanılabiliyor.  Bu yüzden birçok kişinin tercih ettiği gelir ve yaşam şartları konusunda bilgi edinilmesi mümkün olabilir.

Kişi başına düşen gelirin 3500 dolar olduğu bu ülke, Türkiye’ye oranla fakirdir. Ancak bazı mesleklerden daha yüksek gelir elde edilmesi söz konusu olabilir. Bu durumda yapılması gereken araştırmalardan biri olarak önemli bir ekol olarak üreticilik ve girişimcilik dikkat çekmektedir.

Moldova’da asgari ücret, 2600 Moldova leyi yani ortalama 1260 TL’dir. Bu şartlarda geçinmek son derece zor olabilmektedir. Bu yüzden kazanç elde etmek istediğinizde gelir ve gider dengelerinizi iyi bir şekilde incelemeniz gerekecektir.

Moldova Market Fiyatları

Yaşam şartları hakkında bilgi edinmek istediğinizde öncelikle bir adet ekmek fiyatını bilmelisiniz. Bir ekmek 3 Ley, bir su 6 ley’dir. Tek kişilik ucuz bir yemek için 20 ley vermeniz gerekmektedir. Tek odalı bir evin kirası 700 ley’dir. Şehir içine geldiğinizde ise bu fiyat 1300 leye yükselir. Dolayısıyla asgari ücretle geçinmek, ülkemizde olduğu gibi son derece zordur. Çünkü Moldova’da asgari ücret oldukça düşüktür.

Moldova iş ilanları içinde ortalama işçi maaşları 3000-3500 ley civarındadır ve bir öğretmenin aylık geliri 5000 leyi olduğu belirtilmektedir. İşe yeni başlamış bir doktor 8000 ley kazanırken, yazılım geliştiricisiler ise 10 bin leye uzanan maaşlar alabilmektedir.

Moldova Göçmen İşçi Alımları

Moldova iş ilanları içerisinde göçmen işçi alımı gibi bir şey yoktur. Zaten kendi vatandaşlarına bile zorlukla iş gücü imkanı sunan bu ülkede bir de yurt dışından işçi almak gibi bir lüks yoktur. Genelde ihtiyaç karşılamak üzere bir hayat düzeni vardır. Bu yüzden tüketim odaklı bir hayat tarzı gündeme gelmez.

Göçmen olarak Türkiye de dahil birçok ülkeye gelen Moldovalılar, özellikle farklı ihtiyaçlar söz konusu olduğunda bakıcı olarak ülkemizde çalıştırılmaktadır. Bunun için yasal olarak çalışmaları gerektiğinden birçok hususa da dikkat edilmesi gerekir. Resmi çalışma izni olmadan sınır dışı edilme gibi durumlarla karşılaşması gündeme gelebilir. Bu yüzden her iki konuda da bu durum önemlidir.

İş yaşamında son derece önemli olan ve ihtiyaç halinde geçici işlerde de çalışmanızı sağlayan yaşam şartları bu ülke için mümkün değildir. Bu yüzden garantili bir iş bulmanız söz konusu değilse bu ülkede de yaşama şansı da gündeme gelmeyecektir.

Moldova Nasıl Bir Ülke?

Moldova Cumhuriyeti, Ukrayna ve Romanya arasında kalmaktadır. 1991 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Romen vatandaşların yoğun olduğu bölgede son derece gelişmiş bir şarapçılık kültürü vardır. Çeşitli meyvelerden şarap yapan çiftçiler bu şekilde para kazanabilir. Özellikle birçok dükkanda el yapımı meyve şaraplarının satışının yapıldığı bilinmektedir.

Uluslararası festivallere ev sahipliği yapan ve üzümlerin öne çıktığı birçok folk uygulamasının gerçekleştiği bu eğlencelerde birçok likör çeşidi de vardır. Yani ev yapımı şarap, likör gibi ürünler çok sık tercih edilmektedir. Üreticiler bu festivallerde bir araya gelerek farklı iş imkanları sunabilmektedir. Genelde kukla tiyatroları için de birçok çalışmanın yapıldığı bilinmektedir.

Moldova’da yaşam koşulları söz konusu olduğunda önem kazanan gelir durumunun giderleri karşılaması halinde birçok avantajlı kazanç yolu da gündeme gelebilmektedir.

İklim ve Yaşam Koşulları

İklim ve yaşam koşulları söz konusu olduğunda oldukça önemli olan dört mevsim iklim gündeme gelmektedir. Kışın çok soğuk olmaz ama yazın 40 dereceye varan sıcaklıklar görülebilir. Bu yüzden ortalama sıcaklıklar 5 ila 3 derece kışın, 19 ila 22 derece de yazın görülmektedir.

Moldova’ya yerleşmek isteyenler son derece önemli olan iş ve ikamet güvencelerini aldırmak zorundadır. Bu yüzden geçici ikamet belgeleri ve benzer birçok başvuru evrakının eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir. Birçok kişi için önemli olan farklı bir ülkeye yerleşme konusunda en popüler uygulamalardan biri yakın yerler olan Balkan ülkeleridir. Buraya yerleşmek isteyenler birçok bilgi edinerek yaşam koşulları hakkında bilgi almak ister.

Moldova iş ilanları haricinde farklı ülke ekonomileri ve iş ilanları hakkında merak edilenler için bu adresten veya buradan takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu