Yurtdışı İş İlanları

Gürcistan İş İlanları ve Araba Fiyatları

Gürcistan iş ilanları, hayat şartları ve araba fiyatları araştırma yapılan konuların ilk sırasında yer alırken yapılan araştırmalar sonrasında pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Her geçen gün gelişen teknoloji ile daha fazla kendini geliştiren ülkeye olan talep de artışlar görülmektedir. Bundan dolayı bu ülke hakkında detaylı olarak bilgilere sahip olabilmek için araştırmalar sonrasında değerlendirmeler yapılmaktadır. Tüm bilinmeyenleri, merak edilenleri sizin için bu yazımızda detaylıca toparladık.

Gürcistan Hakkında Bilinmeyenler

Gürcistan bir Kafkasya ülkesi olup 3, 7 milyon nüfusa sahip olan küçük bir ülkedir. Ülkenin milli geliri yaklaşık olarak 17 milyar dolar olmaktadır. Burada kişi başına düşen gelir ise 4 bin 700 dolar civarında olup ülkenin resmi dili Gürcüce olmaktadır. Ülkenin para biri ise Gürcistan Larisi olmaktadır. 1 Gürcistan Larisi Türk lirası olarak 2 lira 53 kuruş olmaktadır. Ülkenin başkenti Batum ve ülke küçük bir ekonomiye sahip olmasının dışında her geçen gün gelişmekte olan ülkeler arasında değerlendirilmektedir. Genellikle  ekonomisi adına gelişmemiş denilirken yine de ülkede çalışmak isteyen ve iş bulmak isteyen çok sayıda kişi bulunmaktadır. Bundan dolayı ülkenin iş olanakları ve iş ilanları en fazla araştırması yapılan konuların başında yer almaktadır.

Gürcistan İş İmkanları

Gürcistan iş imkanları konusunda çalışılabilecek ve istihdam elde edilebilecek çok sayıda sektör bulunmaktadır. Özellikle Gürcistan en gelişmiş ola alanlar çok sayıda ülkede olduğu gibi hizmetler sektörü olmaktadır. Ülke milli gelirin yaklaşık olarak % 69 civarında hizmetler sektöründen elde etmektedir. Sanayi sektörü ülkede % 21 civarında büyüklüğe sahip ve tarım sektörü ise % 9 büyüklüğü kadar olmaktadır.

Yaşam Şartları

Gürcistan yaşam şartları genel olarak çok daha düşük ve serbest bir piyasa ekonomisi olmasından dolayı sabit bir asgari ücret bulunmamaktadır. Mesela; inşaat alanında asgari ücret 700 gel olurken başka bir alanda 400 gel olabilmektedir. Bundan dolayı net bir şey söylemek mümkün olmazken her alanda kendi asgari ücretini kendi belirlemektedir. Ülkede para birimi gel olup yani Gürcistan Larisi olmaktadır. 1 Lari yaklaşık olarak 2 lira 53 kuruş etmektedir.

Mesleklere Göre Maaşlar

Mesleklere göre maaşlar en fazla merak edilen konulardan biri olmaktadır. Bundan dolayı yapılan araştırmalar sonrasında ülke tercihi yapılmaktadır. İşte mesleklere göre maaş oranları şunlardır;

  • İnşaat işçisi ortalama maaşı 800 gel olmaktadır.
  • Öğretmenlerin ortalama maaşı 1200 ile 1400 gel olmaktadır.
  • Doktorların ortalama maaşı ise 2500 ile 3000 gel arasında değişmektedir.
  • Avukatların ortalama maaşı 1500 ile 2000 gel civarında olmaktadır.
  • Ülkede çalışma oranlarına göre kişi başına düşen gelir yaklaşık olarak aylık 1000 gel olmaktadır.
  • Asgari ücret en düşük 326 gelden başlamaktadır.

Gürcistan Araba Fiyatları

Gürcistan araba fiyatları Türk uyruklu kişiler tarafından çok daha fazla merak edilen konuların başında gelmektedir. Özellikle ülkeden araba alıp ülkeye getirme fikri Batum araba fiyatalr8 siteleri arasında görülen 2021 yılı araba fiyatları çok daha cazip rakamlar ile beraber çok daha mantıklı görünmektedir. Fakat ülkede araba almak için ilk olarak oturum izni alınması gerekmektedir. Bunun için bu şehirde çalışmalı ve öğrenci olmalı ya da bunların yanı sıra ev almalı veya iş yatırımı yapılması gerekir. Ayrıca ülkede 1 yıl içinde en az 185 gün kalmalı ve aracı Türkiye’ye getirilmesi sonrasında 2 sene içinde tekrar geri dönülmesi gerekmektedir. Bu konu daha fazla kritere bağlı olacak şekilde değişmekte olup çok daha zor olmaktadır.

Gürcistan’da Araba Fiyatlarının Ucuz Olması

Genel olarak ülkede bulunan arabalar Amerika, Katar ve Dubai gibi ülkelerden kazalı olarak getirilerek daha sonra onarımı yapılan araçlar olması nedeni ile fiyatları ucuz olmaktadır. Özellikle vergisi yüksek olan Türkiye gibi pek çok ülkelere göre daha ucuz olması pek çok kişi için cazip gelmektedir. Gürcistan da araba fiyatları hakkında bilgi veren çok sayıda siteler bulunmaktadır. Bu siteler sayesinde sıfır ya da 2. el araba fiyatları hakkında detaylı olarak bilgi sahibi olmanız mümkün olmaktadır.

Fransa iş ilanları, iş imkanları ve işçi alımı hakkında bilgi edinmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca ekonomiye dair tüm gereken detayları, merak ettiklerinizi buradan edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu