Girişimcilik

Girişimci Hikayeleri ve Örnekleri 2022

Girişimcilerin özellikleri makalemizde motivasyon özelliğini ele almıştık. Nitekim girişimciler için motivasyon oldukça önemlidir ve girişimci hikayeleri de bu motivasyonu arttıran unsurların başında gelir. En iyi girişimci örnekleri ile birlikte daha fazla motive olabilir ve umutsuzluğa düştüğünüzde bu hikayeler ile tekrar kendinize gelebilirsiniz.

Steve Jobs

Girişimci hikayeleri yabancı listesinde Steve Jobs eğer yok ise, o listenin uydurma bir liste olduğundan emin olabilirsiniz. Günümüzün teknolojideki en önemli markalarından Apple’ı kuran bu isim, kurduğu bu şirketten kovulmasına rağmen pes etmemiş ve tekrar şirketinin başına geçmiştir. Kendi emekleri ile kurduğu şirketin başkasının kontrol etme duygusunun ne kadar zor olduğunu açıklayan bu isim, yazdığı iCon isimli kitapta, bu dönemdeki intihar düşüncelerinden de bahsetmiştir.

Kendi şirketinden kovulması ile birlikte çok zor dönemler yaşayan Steve Jobs Next ve Pixar şirketlerini kurarak tekrardan hayata tutunmaya çalıştı. Bu projelerinde de başarılı olmasını bilen Jobs, hep aklında olan Apple şirketinin zor zamanlar yaşadığı dönemlerde, tekrar şirketin başına geçti. Geçmesi ile birlikte şirket eski şaşalı günlerine de geri döndü. Steve Jobs başarısını kararlılık etkenine bağlıyor ve bu konudaki düşüncelerini paylaştığı Stanford Üniversitesi konuşmasını mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

Mark Zuckerberg

Başarılı bir projeyi kökten değiştirmek girişimcilerin en korktuğu konulardandır ve çoğu da bu değişiklikleri yapmaktan çekinir. Oysaki Mark Zuckerberg, Facebook’u kurması ile birlikte birçok defa köklü değişiklikler yaptı. Bu değişimler sonrasında ağır eleştiriler alsa da kendi bildiğinden şaşmadı ve bu köklü değişiklikleri zamanı geldiğinde yine yaptı. Peki sonucu ne mi oldu? Dünyanın en büyük sosyal ağları bu ismin elinde. Facebook’dan sonra Instagram’ı da aldı ve bununla da yetinmeyip Whatsapp’ı da kendi şirketi bünyesine kattı. Yaptığı değişiklikler sayesinde servetine servet kattı ve aldığı riskler ile şuan ki koltuğunda oturmaya devam ediyor.

Jeff Bezos

DVD, kitap, video oyunlarını bir internet sitesi kurup, bu internet platformunda satabileceğini söyleyen Jeff Bezos’a ilkte kimsenin inanmadığını biliyor muydunuz? O etrafındaki insanların kendisine inanmamasını sorun etmedi ve hırslı davranarak çıktığı yolun sonuna kadar gitti. Sonuna geldiğinde ise, Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden olan Amazon’un sahibiydi. Başarılı girişimci hikayeleri arıyorsanız bu isim atlanılmamalıdır.

Sergey Brin ve Larry Page

En iyi girişimci hikayeleri listesinde bu iki isim olmazsa olmaz. Dünyanın en büyük arama motorunun sahipleri olan bu isimlerin dertleri para kazanmak değil, sadece en iyi arama motorunu kurmaktı. Hacker olan bu iki isim, bir garajda bu hedeflerine ulaşmak için çok büyük emekler verdiler. Üstelik o dönemde Yahoo gibi birçok rakip arama motoru bulunmaktaydı ve bu devasa arama motorunu geçmek neredeyse imkansızdır. Onlar çok çalışarak ve hedefleri için fedakarlıklarda bulunarak, rakiplerini geçtiler ve şu an teknoloji dünyasının en büyük isimleri arasında yerlerini almayı başardılar.

Larry Page ve Sergey Brin, başarıyı yakalasalar da para kazanma konusunda yeterli seviyeye uzun bir süre gelemediler. Google Adwords ile birlikte artık para kazanmaya başladılar ve şu an açık ara en iyi arama motoru olmayı başardılar.

Max Levchin

Dünyanın en iyi girişimci hikayeleri arasında yer alabilecek kadar sabırlı birisi olan Max Levchin, Paypal’ın kurucusudur. Bu isim bu ödeme sistemini kurduktan sonra, Paypal’ın adı yolsuzluk suçlamalarına karıştı. Herkes üstüne gelirken, o pes etmedi ve bu yolsuzluk sorunlarını çözmek adına uzun yıllar çalıştı. Bunun için birçok yol denedi ve en sonunda Paypal’ı, Dünyanın en büyük online ödeme platformu konumuna getirdi. 2002 senesinde 1.5 Milyar dolara eBay’a bu projesini sattı.

Elon Musk

Elon Musk çok yönlü bir girişimci ortağıdır. Paypal ve SpaceX’in kurucu ortağı aynı zamanda Tesla’nın da kurucu ortağı olmaktadır. Bütün bunların yanında şirketlerin Ceo’sudur. Elon Mask dünyaya risk alma konusunda oldukça başarılı bir örnek olmaktadır. Birçok kişi elinde yüklü bir miktar varken konut ve araba satın almaya yönelirken, Elon Musk ise kurucu ortaklığı için şirketlere para yatırarak risk alıyor.

Sizler de bu yazımızdan ilham aldıysanız ve aklınızda girişime dair hiçbir fikriniz yoksa buradan farklı iş alanlarına bakabilir ve kendi girişim hikayenizi yazabilirsiniz. Ayrıca günlük kazandıran işler hakkındaki yazımıza göz atarak siz de bir girişimde bulunabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu