Girişimcilik

En İyi Girişimcilik Filmleri 2022

Girişimcilik filmleri bu piyasanın en popüler kategorisi olmasa da ciddi bir kitle tarafından takip edilmektedir. Nitekim bu filmler girişimciler veya girişimci olmak isteyenler tarafından sıkı bir şekilde takip edilir. Sadece bu alaan ilgisi olanlar değil, sinema ile ilgili olan herkesin sevebileceği türden de girişimcilik filmleri mevcuttur. İşte  en iyi girişimcilik filmleri 2022 listemiz.

Startup.com (2001)

Start Up kelimesi ülkemizde henüz yeni yeni insanların ilgisini çeken bir kelime olsa da 20 yıl öncesinde belgesel niteliğinde seyirciler ile buluşmuştur. İnternet girişimciliği filmleri arıyorsanız bu belgeseli izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Öğretici yanının ağır bastığı bu filmi izlerken 20 yıl öncesinde çekildiğini ve o zamanın teknolojisinin şu ankinden oldukça aşağı seviyelerde olduğu unutulmamalıdır.

Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler (2005)

Eski girişimcilik filmleri arasında yer alan bu film, o dönemin üstünde bir kalitede çekilmiştir. Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler filmi, girişimcilikte pazarlamanın ve reklamın ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır.  İnsan sağlığı için ölümcül olabilen sigarayı bile pazarlamanın mümkün olduğunu ve insanların pazarlama yeteneğine sahip olması ile birlikte, neleri başarabileceğini anlatan harika bir film.

Sosyal Ağ

Mark Zuckerberg’in Facebook’u hayatımıza sokması ile birlikte sosyal medya da hayatımızın içine girdi. Mark Zuckerberg Facebook’u kurarken neler yaşadı ve ne gibi zorluklar ile savaşmak zorunda kaldı? Gibi birçok soruyu cevaplayan bu film, girişimcilerin izlemesi gerektiği filmler arasında yer alıyor.

Zeka Pırıltısı (2008)

En iyi girişimcilik filmleri arasında şüphesiz ki ilk 3’de yer alacak kapasiteye sahip olan bu filmin en önemli özelliği, konusunun gerçekte yaşanmış olmasıdır. Kahramanımız bir şey icat ediyor ve bu icadı bir otomobil firması tarafından kullanılıyor. Aralarındaki yıllarca süren hukuk mücadelesini ele alan ve tek bir kişinin, devasa şirket olan Ford karşısında nasıl dimdik durduğunu seyircilere aktaran Zeka Pırıltısı, asla vazgeçilmemesi gerektiğini ve şartlar ne olursa olsun, savaş bitmeden sonucun belli olmayacağını bizlere anlatan bir baş yapıttır.

 

Umudunu Kaybetme (2006)

Will Smith’in baş rolünde oynadığı bu film de en iyi girişimcilik filmleri arasında gösteriliyor. Yukarıda da belirttiğimiz üzere, bu filmler sadece girişimciler için özel değildir ve bunun en önemli kanıtı da belki de bu filmdir. Ne olursa olsun ayakta kalmanın ve yeni bir fikrin insan hayatına nasıl yön verebileceğinin sonuçlarını bu filmde sizlerde görebilirsiniz. Will Smith burada oğlu için asla pes etmiyor ve hayata bir şekilde tutunmaya çalışıyor. Yeri geldiğinde bir iş görüşmesinde bile işverenle doğru ve dürüst bir şekilde konuşarak had bildirebiliyor. Tam anlamıyla bir hayatla mücadeleyi anlatan film Will Smith’in borsacı olma hayalinden vazgeçmemesi üzerine kurulmuştur.  Her türlü olguları işleyen film harika bir girişimcilik örneği olmaktadır.

Silikon Vadisi’nin Korsanları (1999)

En iyi girişimcilik filmleri listesi için olmazsa olmaz bir film varsa o da Silikon Vadisidir. Filmi izlemeye başlayınca görüntü kalitesi ile ilgili şikayetleriniz olacaktır ve teknik birçok şikayetinizin olması da muhtemel. Yalnız filme eski bir film olmakla beraber; aynı zamanda dönem filmidir. Steve Jobs ve Bill Gates gibi teknolojinin liderlerinin, Apple ile Microsoft’u nasıl kurduğunu bizlere gösteren bu baş yapıt, girişimci olmak isteyenlerin mutlaka izlemesi gereken filmler arasında yer alıyor.
Aynı zamanda en iyi girişimcilik hikayesine konu olan Steve Jobs ve birçok girişimcinin hayatı ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

The Wolf of Wall Street (2013)

The Wolf of Wall Street, yakın dönemde en iyi girişimcilik filmleri arasında önemli bir yere sahiptir. Leonardo DiCaprio ve Margot Robbie gibi Hollywood’un iki önemli oyuncusunun başrollerini paylaştığı bu film, girişimcilerin çıktıkları yolda yaşayacakları her şeyi ele alıyor. Paranın bir insanı değiştirebileceğini ve aslında bu değişimin olmaması gerektiğini bizlere harika bir şekilde aktarıyor. Aynı zamanda girişimci özelliklerine sahip birisinin, bu özelliklerini kullanarak başarılı olmasının çok da zor olmadığını bu film sayesinde öğreniyoruz. Hem eğlenceli hem de öğretici bir film olan Para Avcısı filmini kesinlikle izlemelisiniz.

Girişimci olmak istiyor ama ne yapacağınızı bilmiyorsanız buradan farklı iş kolları hakkında bilgi edinebilir, kendi ilgi alanınıza uygun bir iş bulabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu